Tipy na výlety – Hřensko
Obec Hřensko je vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko. Obklopuje jej příroda bohatá na pískovcové skály a je výchozím místem výletů do mnoha turisticky atraktivních míst. Řadí se mezi ně například soutěsky řeky Kamenice a největší skalní most tohoto kontinentu Pravčická brána.
Horské klima nejníže položené obce
Hřensko leží na soutoku řeky Labe a Kamenice v blízkosti státní hranice s Německem. Obklopuje jej hradba vysokých skalních stěn a tak byť je svou polohou nejníže položenou obcí u nás, klima pískovcových skal a charakter zdejšího rostlinstva budí dojem horské oblasti. Zážitkem je již samotná cesta do Hřenska, která vede mezi mohutnými pískovcovými masivy hlubokým Labským kaňonem, jímž se vine řeka Labe. V obci je pro návštěvníky připravena řada možností občerstvení i ubytování. Nedaleká Labská vyhlídka otevírá hezký pohled na obec a okolí. Vidět je i hřenské přístaviště, kde staví lodě plující z Děčína do nedalekého Německa. Vyhlídka se nachází jižně od Hřenska v místě, kde se říčka Kamenice vlévá do Labe.
Možnosti ubytování ve Hřensku a okolí
Prohlédněte zajímavé možnosti ubytování ve Hřensku za příznivé ceny. Rezervujte přímo u ubytovatele.
Na pramici do soutěsek
Z obce vede romantická cesta k Edmundově (dříve Tiché) a Divoké soutěsce. Do obou lze zavítat pouze na palubě pramice s převozníkem, který plavbu doprovází vyprávěním. Představí vám skalní útvary, které pramice po cestě míjí, spustí vodopád a pro pobavení svých pasažérů nejde daleko pro vtipné slovo. Plavba Edmundovou soutěskou, nad kterou vystupují bizarní skalní útvary, je dlouhá 960 metrů a končí na Mezním můstku. Odkud lze pokračovat po vodě Divokou soutěskou dalších 450 metrů, nebo vystoupat po schodech do Mezné a vrátit se zpět do Hřenska.
Pravčická brána – symbol oblasti
Ke skalnímu mostu vedou dvě cesty. Jedna přímo z Hřenska, kolem rozcestí Tři prameny, druhá z nedaleké Mezní louky podél Křídelní stěny. Pokud zvolíte druhou možnost a máte malé děti, můžete s nimi cestou navštívit lesní zážitkový areál Rysí stezka a velké dětské hřiště. Pravčická brána s výletním zámečkem Sokolí hnízdo, který ukrývá stylovou restauraci a galerii s fotografiemi Juliuse Puflera, nabízí vyhlídku z plošiny pod obloukem. Na okolních skalách ještě dvě další vyhlídky a prohlédnout si tak můžete i skalní most v celé jeho kráse.
Jak se dostat do Hřenska?
Autem: po silnici 1. třídy č. 62.
Vlakem: z Děčína směr Bad Schandau, stavícím v Dolním Žlebu a Schöně, odkud pluje do Hřenska převoz.
Autobusem: Z Děčína a Krásné Lípy linkou č. 434
Možnosti občerstvení
Ve Hřensku v Penzionu Lugano a Klepáč, na Mezní Louce v hospůdce U Fořta, na Mezné v penzionu Na Vyhlídce a při plavbě na pramicích také v občerstvení přímo na Mezním Můstku.
Vstupné a provozní doba
Pravčická brána
Dospělí 75,- Kč
Děti 6-14 let, studenti, senioři 25,- Kč
Areál je přístupný v období duben – říjen denně 10.00 – 18.00 hod. Od listopadu do března pátek – neděle 10.00 – 16.00 hod.
Hřenské soutěsky
Edmundova soutěska: plné 80,- Kč, snížené 40,- Kč
Divoká soutěska: plné 60,- Kč, snížené 30,- Kč
Plavby se konají březen – říjen každý den.*
Edmundova soutěska 9.00 –18.00 hod., v říjnu do 17.00 hod
Divoká soutěska 9.00 – 17.00 hod., v říjnu do 16.00 hod.
*přesné datum zahájení plaveb a jejich ukončení je každoročně uvedeno na webu www.hrensko.cz
Parkování
Obecní parkoviště Pod skalou, U Vodopádu, na Mezní louce (auto 30,- Kč/hod., celodenní 120,- Kč). U čerpací stanice zdarma. V obci je několik soukromých parkovišť s vlastním ceníkem parkování.
Kontakt
www.hrensko.cz, www.hrensko.eu
TIP NA VÝLET
Nahlédněte do nádherného Labského kaňonu ze skalní vyhlídkové terasy Belvedér. Z Hřenska vás sem zavede červená turistická značka. Na trase míjí skalní lavici, vytesanou v roce 1908 u příležitosti 60 let vlády Františka Josefa I. Po červené dojdete k rozcestí Suchá Kamenice, kde se cesta stáčí směrem na Labskou Stráň a pokračuje k Belvedéru.
zdroj: www.mapy.cz